Program ratowania lori kukang

Program ratowania lori kukang

Nazwa gatunku: LORI KUKANG Nazwa łacińska: Nycticebus coucang Kraj: Indonezja - Sumatra Strona projektu: www.kukang.org Nielegalny handel kukangami: małymi ssakami z rodziny lorisowatych, może w najbliższym czasie przyczynić się do ich wyginięcia. Zwierzęta te wyłapywane są ze swojego środowiska, aby stać się domowymi pupilkami lub atrakcją turystyczną, na plażach Indonezji lub Tajlandii. Nieświadomi nieszczęścia zwierząt turyści

Opis

Nazwa gatunku: LORI KUKANG
Nazwa łacińska: Nycticebus coucang

Kraj: Indonezja – Sumatra
Strona projektu: www.kukang.org

Nielegalny handel kukangami: małymi ssakami z rodziny lorisowatych, może w najbliższym czasie przyczynić się do ich wyginięcia. Zwierzęta te wyłapywane są ze swojego środowiska, aby stać się domowymi pupilkami lub atrakcją turystyczną, na plażach Indonezji lub Tajlandii. Nieświadomi nieszczęścia zwierząt turyści i właściciele egzotycznych zwierząt napędzają nielegalny handel chronionymi gatunkami zwierząt.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) sklasyfikowała lori kukang jako gatunek zagrożony wyginięciem (Endangered).

ŚWIĘTA DLA LORI KUKANG

Kup bon podarunkowy
o wartości 40 zł
i pomóż ratować kukangi!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Kukang większy lub lori kukang (Nycticebus coucang) zamieszkuje lasy deszczowe Indonezji, w tym Sumatry, Malezji, Tajlandii oraz Singapuru. W porównaniu z innymi losirowatymi jest duży, osiąga 38 cm i może ważyć do 700 g. Ma charakterystyczną dla tej rodziny okrągłą głowę, duże oczy, wyposażone w błonę odblaskową, niewielkie uszy i wilgotny nos. Żyje w koronach drzew. Jest w dużej mierze roślinożerny, nie gardzi jednak owadami i jajami ptaków. Jego podstawowy pokarm stanowi wytwarzany przez lokalne rośliny, sok mleczny oraz naturalny lateks zdobywany poprzez zlizywanie kropel z ran na drzewach. Lori bardzo lubią też owoce i nektar kwiatowy, czym przyczyniają się do zapylania roślin i roznoszenia nasion roślin w lesie deszczowym. Kukangi są zwierzętami nocnymi, wiodą samotniczy tryb życia. Co ciekawe są monogamiczne. Samiec pomaga samicy w odchowie młodych i tylko w tym okresie można spotkać kukangi razem.

Lori są jedynymi na świecie jadowitymi ssakami naczelnymi. W gruczole znajdującym się po wewnętrznej stronie łokcia, wytwarzają toksyczną substancję. Toksyna aktywuje się jedynie w kontakcie ze śliną. Wylizując siebie i swoje młode rozprowadzają toksynę na sierści. Jest to bardzo skuteczna ochrona przed drapieżnikami. Przy ugryzieniu toksyna jest również niebezpieczna dla ludzi. Z tego powodu lori sprzedawane jako zwierzątka domowe lub pozujące do zdjęć, mają wyrwane kły. Odbywa się to w bestialski sposób, bez znieczulenia i zachowania zasad higieny, przez co wiele z nich nie przeżywa „zabiegu”. W przypadku konfiskaty, zwierzęta pozbawione kłów nie mogą zostać wypuszczone do środowiska, ponieważ stają się bezbronne i mają problem ze zdobywaniem pokarmu.

Co robimy?

Po pierwsze edukujemy. W 2019 roku zorganizowaliśmy spotkanie „Zoo i DODO na ratunek” poświęcone ratowaniu lori kukang, na które zaprosiliśmy dyrektora programu Kukang. Przypominamy na naszym fanpage’u, że zwierzęta dzikie i chronione, nie mogą być trzymane w domach oraz, że nie leży robić sobie z nimi zdjęć za pieniądze podczas egzotycznych wakacji.

Wspieramy finansowo program ratowania lori kukang na Sumatrze. To również dzięki naszemu wsparciu The Kukang Rescue Program ratuje skonfiskowane lori i w miarę możliwości wypuszcza je z powrotem do natury. Prowadzi też zajęcia i akcje edukacyjne dla lokalnej ludności i turystów na Sumatrze.

The Kukang Rescue Program prowadzi też projekt Kawa Kukang. Jest to bardzo cenny projekt ekologiczny polegający na utworzeniu spółdzielni rolniczej, zrzeszającej miejscowych rolników uprawiających kawę. Rolnicy podpisują umowę, w której zobowiązują się do ochrony lori kukang i innych chronionych gatunków zwierząt i roślin oraz nieużywania chemicznych środków ochrony roślin, w zamian za gwarancję skupu całych zbiorów kawy, w cenach wyższych niż na lokalnym rynku. Rolnicy otrzymują też informacje jak produkować kawę dobrej jakości, za którą można dostać lepszą cenę. Kawa jest odbierana bezpośrednio od rolników, co też jest dla nich korzystne i umożliwia kontrolę przestrzegania warunków umowy. Projekt już przynosi efekty, w rejonie uprawy ekologicznej kawy zmalało kłusownictwo, gdyż lokalna ludność może zarabiać w sposób legalny i otrzymywać godziwą zapłatę za swoją pracę.

Aby wspierać tę cenną inicjatywę sprowadziliśmy kawę Kukang, można ją u nas kupić.

Kawa, która pomaga ratować zagrożone gatunki zwierząt na Sumatrze i godnie żyć jej mieszkańcom!
Twoja filiżanka kawy rozpoczęła swoją podróż w wiosce Kuta Male na skraju lasów deszczowych dzikiej Sumatry. Kupujemy tam kawę, bezpośrednio od drobnych rolników po wyższej cenie i pomagamy im poprawić warunki życia. Dzięki tej kawie, ta rolnicza społeczność chroni teraz zagrożone gatunki zwierząt, w tym lori kukang. Kawa uprawiana jest w sposób przyjazny dla środowiska, bez chemii, a dzięki przemyślanej metodzie obróbki jest bardzo wysokiej jakości. Dzięki historii tej kawy udało się zakończyć polowania na lori i inne zagrożone gatunki w Kuta Male.

Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Sumatry

Zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Sumatry, które odbędzie się 26 października 2021r. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek – uwaga na olej palmowy!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 30 listopada. (więcej…)
Czytaj dalej